W terapii logopedycznej zajmuję się przede wszystkim diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy.
Na pierwszej wizycie poddaje ocenie sposób porozumiewania się, rozumienie mowy, sprawność narządów mowy. Badam funkcje oddechowe, fonacyjne i połykowe oraz słuch fonemowy i artykulację poszczególnych głosek, sylab i wyrazów.
Po określeniu rodzaju zaburzenia mowy terapia logopedyczna skupia się na wykonywaniu ćwiczeń indywidualnie dostosowanych do pacjenta. Podczas prowadzenia terapii najważniejsze jest jego zaangażowanie, a w przypadku dzieci także ich rodziców. Tylko systematyczna praca i rzetelne wykonywanie ćwiczeń domowych zagwarantują oczekiwane efekty. Rezultaty terapii logopedycznej są zwykle bardzo zadowalające w przypadku pacjentów w każdym wieku. Już krótkie (nawet kilkuminutowe) ćwiczenia, lecz dobrane indywidualnie, pozwalają pozbyć się problemu.
Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest czekanie, aż dziecko wyrośnie z wady wymowy. Praktyka natomiast pokazuje, że im szybciej rozpoczęte leczenie, tym lepsze rokowania. W przypadku osób dorosłych na wizytę można zdecydować się w każdym wieku.